Avrupa Komisyonu, O2 CZ, CETIN ve T-Mobile CZ’ye Yaptıkları Ağ Paylaşım Anlaşması İle İlgili Olarak İtiraz Raporu Gönderdi.

Avrupa Komisyonu, mobil telefon O2 CZ ve T-Mobile CZ’in Çek operatörlerine ve Çek Telekom altyapısı sağlayıcısı CETIN’e ağ paylaşım sözleşmesinin AB antitröst kurallarına aykırı olarak rekabeti kısıtladığı görüşünü bildirmiştir.

Komisyoner Margrethe Vestager: “ Şebekeleri paylaşan operatörler genellikle daha hızlı yayılma, maliyet tasarrufu ve kırsal alanlarda kapsama alanı bakımından tüketicilere fayda sağlamaktadır. Bununla beraber, işbirlikçi anlaşmaların tüketicilere zararlı olabileceğine dair işaretler olduğunda, bunları araştırmak ve piyasaların gerçekten rekabetçi kalmasını sağlamak bizim görevimizdir. Mevcut soruşturmada, Çek Cumhuriyeti’ndeki iki büyük operatör arasındaki ağ paylaşım anlaşmasının ülkenin daha yoğun nüfuslu bölgelerindeki rekabeti azalttığına dair endişelerimiz var.” Şeklinde ifadelerde bulundu.

O2 CZ ve T- Mobile CZ, Çek perakende mobil telekomünikasyon pazarındaki ana operatörlerdir. O2 CZ’nin mobil altyapısı ve toptan satışı aynı şirket grubuna ait bir ağ altyapısı şirketi olan CETIN’e devredildi. O2 CZ / CETIN ile T-Mobile CZ arasındaki ağ paylaşım işbirliği 2011 yılında başlamış ve kapsamı artmaktadır.

Ağ paylaşımı, maliyetleri azaltarak elektronik iletişim ağlarının kullanılmasını kolaylaştırabilen yaygın bir uygulamadır. Çoğu durumda, ağ paylaşımı bir verimlilik kaynağıdır. Bununla beraber, bazı durumlarda rekabet üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Avrupa Komisyonu, bu davadaki bir takım spesifik koşulları değerlendirmiştir:

  • Çek mobil iletişim pazarı sadece üç mobil şebeke operatörü etrafında yoğunlaşmıştır.
  • O2 CZ / CETIN ve T-Mobile CZ ağları abonelerin yaklaşık dörtte üçüne hizmet veren en büyük iki operatördür.

Bu nedenle Komisyon, Çek Cumhuriyeti’ndeki iki ana cep telefonu operatörü arasındaki ağ paylaşım anlaşmasının rekabet, kısıtladığı ve dolayısıyla AB antitröst kurallarını ihlal ederek inovasyona zarar verdiğine karar vermiştir.

Avrupa Komisyonu, bu durumda, daha fazla verimlilik ve daha yüksek hizmet kalitesi sağlamak yerine, ağ paylaşım anlaşmasının, iki mobil operatörün, ağlarını ve hizmetlerini kullanıcıların yararına iyileştirmeye yönelik teşviklerini kaldırmasının muhtemel olduğu görüşünde.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın