Avrupa Komisyonu, Novelis’in Aleris’i satın alma işlemine şarta bağlı olarak izin verdi.

 

Komisyon AB Birleşme/Devralma Kuralları çerçevesinde Aleris’in Novelis tarafından devralınması işlemine izin verdi. Söz konusu karar, Aleris’in Avrupa’daki alüminyum otomotiv karoser sacı işletmesini elden çıkarması şartına bağlı olarak verildi.

Komisyon’un bu kararı, üzerindeki en büyük alüminyum otomotiv karoser sacı üreticisi olan Novelis ile aynı ürünün tedarikçisi olarak faaliyet gösteren Aleris’in tarafı olduğu söz konusu devralma sözleşmesi hakkında yürütülen derinlikli soruşturmanın ardından verilmiştir. Her iki teşebbüs de alüminyum yassı haddelenmiş ürün bazında dünya çapında imalatçılardır ve Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde kayda değer bir yer teşkil etmektedirler.

Soruşturma süresince Komisyon, geniş çaplı bilgi topladı ve elektronik, otomotiv üretimi, paketleme gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren müşterilerden geri dönüşleri toplayıp bir araya getirdi.

Komisyon araştırmaları sonucu; alüminyum otomotiv karoser sacı gibi alüminyum yassı haddelenmiş ürünlerinin diğer alüminyum ürünlerden ayrı bir Pazar olduğuna karar verdi. Söz konusu Pazar tanımlaması; birleşme sonucu oluşan yeni teşebbüs(birleşik teşebbüs)ün Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde oldukça büyük bir Pazar payına sahip olacağı ve alüminyum otomotiv karoser sacı üretim kapasitesinin oldukça büyük bir kısmını elinde bulunduracağı anlamına gelmektedir.

Ek olarak, pazarda faaliyet gösteren rakiplerin sınırlı sayısı, sınırlı atıl kapasitelerinden de kaynaklı olarak fiyat artışlarını engelleyemeyecekti. İşlemin, birleştirilmiş kuruluşun ek üretim kapasitesine yatırım yapma teşviklerini azalttığı da sonucuna da varıldı.

Komisyon bu sebeplerle, bildirildiği gibi, söz konusu ticari işlemin Avrupa’daki alüminyum otomotiv karoser sacı müşterileri için daha yüksek fiyatlar ile sonuçlanacağından endişelenmiştir.

Otomotiv müşterileri, alüminyumdan çeliğe geçmek için sınırlı olanaklara sahipler ve bu ürünlerde tedarikçi, fiyat ve tedarik zincirleri farklıdır. Araçlarının ağırlığını azaltmanın bir yolu olarak bu ürün için rekabetçi fiyatlara güvenmektedirler.

Novelis ve Aleris ayrıca, bina, inşaat ve yerden ısıtma gibi endüstrilerde kullanılan alüminyum otomotiv gövde levhalarından başka bir takım alüminyum ürünleri de üretmektedir. Ancak, Komisyon bu ürünlerle ilgili herhangi bir endişenin olmadığı sonucuna varmıştır.

Komisyon’un endişelerini gidermek için taraflar, Aleris’in Avrupa’daki bütün alüminyum otomotiv karoser sacı işini (Belçika/Duffel’deki işletmesi de dahil olmak üzere) elden çıkarmasını teklif ettiler. Canlılığını korumak için, Duffel tesisinin elden çıkarılması, o tesiste şu anda üretilen diğer ürünleri de içerecektir.

Önerilen elden çıkarma işlemi, Avrupa’daki alüminyum otomotiv kaportalarında yapılan işlemle yaratılan tüm örtüşmeyi ortadan kaldırıyor. Ayrıca, Duffel tesisi, günümüzde, sıcak haddelenmiş rulolar dahil olmak üzere son işlemler için gerekli olan giriş yönünün neredeyse tamamını üreten bir entegre üretim tesisi oluşturmaktadır. Elden çıkarma, yeteneklerini daha da geliştirmek için alıcının yararına yapılacak bir yatırım için fon sağlamanın yanı sıra Ar-Ge varlıklarını içerecektir.

Komisyon, elden çıkarılan varlıkların, uygun bir alıcının birleştirilmiş işletme ile etkin bir şekilde rekabet etmesini sağlayacak, uygulanabilir bir entegre iş oluşturduğunu tespit etti. Piyasa katılımcılarından önerilen taahhütler üzerine alınan geri bildirimler, Komisyon’un görüşünü doğruladı.

Komisyon bu nedenle, taahhütler tarafından değiştirilen işlemin rekabet endişelerini artırmayacağı sonucuna varmıştır. Karar, taahhütlere tam olarak uyulması şartına bağlıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın