Avrupa Komisyonu, Insurance Ireland Hakkında Veri Havuzu Sistemine İlişkin Soruşturma Başlattı

Avrupa Komisyonu, veri havuzu sistemine erişim koşullarının AB kurallarına aykırı olarak rekabeti kısıtlayıp kısıtlamadığını değerlendirmek için Insurance Ireland hakkında resmi bir soruşturma başlattı.

Rekabet politikasından sorumlu komisyoner Margrethe Vestager: “ Avrupa’da, sigorta bütün sürücüler için önemli. İrlanda motor sigortası piyasasında faaliyet göstermek isteyen bazı şirketlerin, Insurance Ireland tarafından yönetilen bir veri havuzuna erişiminin haksız bir şekilde engellenip engellenmediğini araştırıyoruz. Bu durum İrlandalı sürücülerin motor sigortası poliçeleri seçiminin rekabetçi ortamda olmasını engelleyebilir.” Şeklinde ifadelerde bulundu.

Insurance Ireland, Irlanda’da sigorta sektöründe aktif olan birçok şirketi bir araya getiren bir dernektir. Insurance Ireland üye şirketlere Insurance Link veritabanını sunar. Üye şirketler, sigorta talep verilerinin düzenli olarak veri tabanına gönderilmesine katkıda bulunur.

Sistemin amacı, sigortacılar tarafından potansiyel olarak hileli davranışların tespitini kolaylaştırmaktır. Ayrıca potansiyel müşteriler tarafından sigorta şirketlerine ve / veya onların acentelerine sağlanan bilgilerin doğruluğunu sağlamaktır. Komisyon, veri havuzu düzenlemelerinin etkin rekabete katkıda bulunup bulunmadığını incelemiyor. Sigorta hizmeti sağlayıcıları tarafından bir veri havuzuna katılım ve erişim, daha uygun ürünler ve rekabetçi fiyatlar sağlama konusunda tüketicilere doğrudan yarar sağlayabilir

Insurance Ireland dosyasında Komisyon, Insurance Link veritabanına katılmak ve erişmek isteyen şirketlere uygulanan koşulların Irlanda motor sigortası pazarında  bu veritabanına zaten erşimi olan şirketlere kıyasla rekabetçi bir dezavantaja sokma etkisinin olup olmadığını değerlendirecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın