Avrupa Komisyonu; Araç Güvenlik Donanımı Tedarikçilerine, Kartel Oluşturdukları Gerekçesiyle 368 Milyon Avro Para Cezası Verdi.

Avrupa Komisyonu, AB’nin kartelleşme karşıtı mevzuatına uymadığı gerekçesiyle Autoliv ve TRW adlı teşebbüsler hakkında toplam 368.277.000 Avro ceza ya hükmetti. Takata adlı bir diğer teşebbüs ise kartel oluşumunun ortaya çıkarılmasını sağladığı için pişmanlık düzenlemelerinden yararlanarak ceza almaktan kurtuldu.

Bahsi geçen şirketler; Avrupalı otomobil üreticilerine araç emniyet kemeri, hava yastığı ve direksiyon simidi temini piyasasında iki ayrı kartel oluşturdukları şüphesiyle soruşturma altındaydı. Her üç tedarikçi de kartele katıldığını itiraf ederek soruşturmanın çözüme ulaşmasında işbirliği sağladı. Avrupa’da müşteriler tarafından satın alınan her on araçtan üçü, Volkswagen Grubu veya BMW grubu tarafından satılmakta olduğu için kartelin Avrupalı müşteriler üzerinde önemli bir etkisi olduğu tahmin ediliyor.

Otomobil donanımı tedarikçisi üç teşebbüsün hassas bilgi alışverişinde bulunarak ve emniyet kemeri, hava yastığı ve direksiyon simidi temini piyasasında Volkswagen Grubu ve BMW Grubu ile koordinasyon içinde hareket ettiği ve bu koordinasyonun gerek sağlayıcılara ait iş yerlerindeki toplantılarda gerekse tarafların buluştukları restoran, otel gibi diğer ortamlarda veya telefon, e-posta gibi iletişim araçlarıyla gerçekleştirildiği belirtiliyor. Bilindiği gibi rekabet otoriteleri, gerçekleştirdikleri yerinde incelemeler sırasında her türlü evrakı, yazışmayı, kişisel doküman ve bilgisayarları inceleme ve belgelerin örneğini alma yetkisine sahip olduğu gibi bu yazışma ve dokümanlar, soruşturma kapsamında kanıt olarak kullanılabilmekte ve bu yetkinin kullanımının engellenmesi de soruşturma konusundan bağımsız olarak idari para cezasına konu edilebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın