Avrupa Komisyon; AB İnBev’in Sınır Ötesi Bira Satışlarını Sınırlandırdığı Gerekçesiyle 200 Milyon Euro Para Cezası Uygulanmasına Karar Verdi

Avrupa Komisyonu, dünyanın en büyük bira şirketi olan AB İnBev’in Jupiler markalı biralarının Belçika’ya; satış fiyatı daha ucuz olduğu için Hollanda’dan getirtilmesine engel olarak Belçika bira pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanmak suretiyle Avrupa Birliği Rekabet Kuralları’nı ihlal etmesi sebebiyle AB İnBev hakkında 200 409 000 Euro para cezası uygulanmasına karar verdi.

Komisyon’un ilgili kararında; Belçika’daki tüketicilerin, AB İnBev’in Hollanda ile Belçika arasındaki sınır ötesi bira satışını kısıtlamak şeklindeki kasıtlı stratejisinin sonucu olarak, en sevdikleri birayı satın alabilmek için çok daha fazla para ödemek zorunda kaldıkları belirtilmiştir.

Dünyanın en büyük bira üreticisi olan AB İnBev’in Belçika’daki en çok tüketilen ürünü, ürettiği Jupiler markalı biradır. AB İnBev, Jupiler isimli birayı Hollanda ve Fransa da dahil olmak üzere Avrupa Birliği üyesi diğer ülkelerde de satmaktadır. Artan rekabete bağlı olarak; Hollanda’da Jupiler biraları perakendecilere ve dağıtıcılara, Belçika’da perakendecilere ve dağıtıcılara sattığı fiyatlardan daha ucuza satmaktadır.

Komisyon’un soruşturma sonucu verdiği karara göre AB İnBev, Belçika bira pazarında hakim durumdadır. Komisyon’un bu tespiti, AB İnBev’in sürekli büyük Pazar paylaşımı, diğer bira üreticisi firmalardan bağımsız olarak fiyat artırımında bulunabilmesi, pazara girişlere karşı engellerin mevcudiyeti ve sınırlı dengeleyici alıcı gücü olan perakendecilerin varlığına dayanmaktadır. Avrupa Birliği rekabet kurallarına göre hakim durumda olmak tek başına kural ihlali değildir. Fakat, hakim durumdaki teşebbüslerin bu hakim durumlarını rekabet karşıtı olacak şekilde kötüye kullanmamak şeklinde özel bir sorumluluğu bulunmaktadır.

Sonuç olarak, süpermarketlerin ve dağıtıcıların daha ucuz fiyattan Hollanda’dan Jupiler markalı biraları satın alarak Belçika’ya getirterek satmasını engelleyerek hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle Komisyon tarafından AB İnBev hakkında para cezası uygulanmasına karar verildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın