Audi AG, Bayerische Motoren Werke AG, Daimler AG, Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG ve Volkswagen AG hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı.  

Audi AG, Bayerische Motoren Werke AG, Daimler AG, Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG ve Volkswagen AG hakkında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik yürütülen soruşturma sonucu teşebbüslere idari para cezası uygulanmamasına karar verildi.

Yapılan açıklamada;

  • ACC sistemlerine yönelik anlaşmanın, Kabahatler Kanunu’nun 20. maddesinin üçüncü fıkrasında öngörülen 8 yıllık zamanaşımı süresinin dolduğuna,
  • Üstü açılabilir araçlara, OPF’ye ve SCR sistemlerine yönelik anlaşmaların, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesine aykırılık teşkil ettiği, bununla birlikte söz konusu anlaşmaların 4054 sayılı Kanun’un 2. maddesi kapsamında Türkiye piyasalarına “doğrudan, önemli ve makul olarak öngörülebilir / amaçlanmış” kriterlerini birlikte sağlayan bir etki doğurmadığına,
  • Dosya kapsamındaki diğer iş birliklerinin, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesine aykırılık teşkil etmediğine,

Yer verildi. Bilindiği üzere Rekabet Hukuku’nda Kabahatler Kanunu’nun 20. Maddesinde yer alan 8 yıllık zamanaşımı süresi geçerlidir. Ek olarak belirtmek gerekir ki soruşturma konuları değerlendirilirken Türkiye piyasalarına olan etkileri  incelenmekte ve bu doğrultuda kapsama alınıp alınmayacağına karar verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın