Ankara Uluslararası Kongre ve Fuar İşletmeciliği Merkezi A.Ş. ve GL Events Fuarcılık A.Ş. Hakkında Yürütülen Soruşturma Sonuçlandı

Rekabet Kurulu’nun 15.06.2015 tarih ve 15-26/293-M sayılı kararı ile başlatılan soruşturmada, Ankara Uluslararası Kongre ve Fuar İşletmeciliği Merkezi A.Ş ve GL Events Fuarcılık A.Ş’ye 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle 268.042,77 TL idari para cezası verildi.

Congresium ATO Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’nin işleticisi durumundaki Ankara Uluslararası Kongre ve Fuar İşletmeciliği Merkezi A.Ş.’nin, 2014 yılında A ve A Fuarcılık Organizasyon ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılan mobilya fuarı düzenleme başvurusunu reddetmek ve iştiraki GL Events Fuarcılık A.Ş. ile birlikte alan kiralarında aşırı fiyat uygulamak yoluyla hakim durumunu kötüye kullanmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak başlatılan soruşturma karara bağlandı.

27.10.2016 tarihinde Rekabet Kurulu tarafından yapılan müzakere sonucunda; Ankara Uluslararası Kongre ve Fuar İşletmeciliği Merkezi A.Ş.’nin mal vermenin reddi suretiyle hâkim durumunu kötüye kullandığına ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, bu nedenle aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın