Alman Rekabet Otoritesi, işlenmiş et ve sosis üreticileri Kemper ve Reinert’in birleşme işlemine izin verdi.

 

Alman Rekabet Otoritesi Kemper Group ile Reinert Group arasındaki birleşme işlemine izin verdi. Söz konusu birleşme sonrası oluşan ortaklık ileride “The Family Butchers” adı altında faaliyet yürütecek. Orta ölçekteki iki teşebbüs arasında gerçekleşen bu birleşme işlemi, Almanya’daki birtakım ürün kategorisinde en büyük ikinci işlenmiş et ve sosis üreticisini yaratacaktır. Pazarın lideri kendi kesim tesisleri bulunan Tönnies Group’tur.

Alman Rekabet Otoritesi Başkanı Andreas Mundt, söz konusu birleşme işleminden sonra dahi tüketicilerin birçok seçim opsiyonunun bulunduğunu; Almanya’da son birkaç yıl içinde bu sektörde konsantrasyonun artmasına rağmen çok sayıda orta ölçekte et ve sosis üreticisi bulunduğunu; çeşitli et işleme pazarlarında Kemper Group ile Reinert’in Pazar paylarının %10-20’den yüksek olmadığını; yiyecek perakendecilerinin de aynı zamanda yüksek alım gücünün bulunduğunu ve hatta bu perakendecilerin kendi et işleme tesislerinin bulunduğunu belirtmiştir.

Tıpkı Kemper Group gibi Reinert Group’un da işlenmiş et ve sosis ürünlerinin üretim ve satış pazarında faaliyet gösterdiği belirtilen söz konusu kararda, söz konusu iki teşebbüsün de kendi kesimhanelerini işletmediğine de değinilmektedir. Reinert Group’un 2018’de cirosu Avrupa Birliği’nde yaklaşık olarak 300 Milyon Euro’ya; Almanya’da 198 Milyon Euro’ya ulaşmışken Kemper Group’un aynı yıl cirosu Avrupa Birliği’nde 415 Milyon Euro’ya; Almanya’da ise 330 Milyon Euro’ya ulaşmıştır. Söz konusu iki teşebbüsün de özellikle pişmiş ve jelatinlenmiş/jelli kümes hayvanları eti alt pazarında güçlü olduğu ve her iki teşebbüsün de özellikle çiğ et ürünlerinde öne çıktığı belirtilmiştir.

Et işleme endüstrisinde, özellikle sucuk üretiminde aşırı kapasite, et ürünlerine olan talebin azalması ile birlikte, rekabet baskısını arttırdı. Yiyecek perakendecileri yüksek alım gücüne sahip ve Edeka gibi Reewe ve Kaufland bazı alanlarda kendi kesimhanelerini işletmektedir. Yeni oluşan teşebbüs, birkaç pazarda Pazar lideri konumundaki Tönnies-et üretim zincirinde faaliyet gösteren- adlı teşebbüsün ardında yer alacaktır. Ayrıca, Almanya’da hala pazarın belirli bölümlerinde uzmanlaşmış, daha büyük sayıda orta ölçekli işlenmiş et ve sosis üreticisi bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın