Alman Rekabet Otoritesi Bundeskartellamt, E.ON SE Üzerindeki Azınlık Hisselerinin RWE Tarafından Devralınmasını Onayladı.

Kurumun resmi web sitesinde yer alan açıklamaya göre Almanya merkezli, yatırımcı sermayeli bir enerji şirketi olan E.ON’a ait  %16,67 oranındaki hissenin, Avrupa’nın beş büyük elektrik ve gaz şirketinden biri olan RWE tarafından devralınması işlemine onay verildi. Müstakbel devralma işlemi, iki teşebbüs arasındaki kapsamlı bir ticari değiş tokuşun parçası. Anlaşma kapsamında RWE, E.ON’a ait konvansiyonel üretim kapasitesinin yanı sıra yenilenebilir üretim kapasitesinin de bir kısmını devralmayı planlıyor.

Rekabet otoritesi tarafından gerçekleştirilen incelemenin kapsamı, enerjinin üretimi ile ilk elden satışını kapsıyor. Yani toptan satış, dağıtım ve büyük sanayi işletmelerine yapılan satışlar inceleme kapsamında. Ancak nihai tüketicilere satış, bu inceleme kapsamında değerlendirmeye alınmamış.

Avrupa Komisyonu ile işbirliği içinde yürütülen incelemede, devir işleminin RWE’nin piyasadaki durumuna etkisinin asgari düzeyde olduğu belirtiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın