Alman Rekabet Otoritesi Bundeskartellamt, Bayerische Motoren Werke AG (BMW), Daimler AG ve Volkswagen AG şirketlerinin uzun çelik alımı piyasasındaki rekabeti ihlal eden faaliyetleri dolayısıyla toplamda 100 milyon Euro para cezasına hükmetmiştir.

 

Alman Rekabet Otoritesi Başkanı Andreas Mundt: “BMW, Daimler ve Volkswagen şirket temsilcilerinin, 2004 ile 2013 yılları arasında yılda iki defa çelik üreticileri, demir döküm işletmeleri ve tedarikçiler ile bir araya gelip uzun çelik alımı konusunda bilgi paylaşımı yaptığı tespit edilmiştir. Bu bilgi paylaşımı yoluyla fiyat sabitlemesi yaptıkları ortaya çıkmıştır. Teşebbüslerin sağlayıcılarla bağımsız olarak pazarlık yapabileceği bir ortam kalmadığı ve dolayısıyla fiyat rekabetinin ortadan kalktığı gözlemlenmektedir.”

Araba üreticileri imalat sırasında uzun çelikten oluşan birçok parça kullanmaktadır (krank mili, piston, bağlantı kolları, kam mili, dişli çark ve direksiyon çubuğu gibi). Bu temel parçalar ya demir döküm işletmelerinden alınmaktadır ya da araba üreticileri kendileri üretmektedir. Bu nedenle uzun çeliğin önemli bir hammadde olduğunu söyleyebiliriz.

Uzun çelik genellikle çelik fabrikalarından ya da demir döküm işletmelerinde standart bir fiyatlandırma ile satılmaktadır. Bu fiyatlandırma hurda ve alaşımın maliyetine göre yapılmaktadır. Uzun çeliğin alım maliyeti bir arabanın maliyetinin yaklaşık olarak yüzde birini oluşturmaktadır.

Burada değişiklik gösteren, temel fiyatların aksine, ek ücretlerin müzakere edilerek değil, standart formüller üzerinden hesaplanarak eklenmesidir. Çelik üreticileri arzın azalması tehdidini göze alarak 2003 ve 2004 yıllarında tek taraflı olarak alım fiyatını sabitleyerek herhangi bir modelde fiyat arttırımı yapılmasının önüne geçmişlerdir. Bu davranışın yansıması olarak araba ve çelik üreticileri ile demir döküm şirketleri, çelik ve metal işlemeciliği konusundaki Alman ortaklığının merceği altına alınmıştır (Wirtschaftsverband Stahl- und Metallverarbeitung). Söz konusu üç teşebbüsün temsilcileri, çelik üreticilerinin yaptığı değişiklikleri kabul edeceklerini ve rekabetçi standartları uygulayacaklarını taahhüt etmişlerdir. Nitekim 2016 yılının Ocak ayına kadar bu taahhüdü yerine getirmişlerdir.

Teşebbüsler Alman Rekabet Otoritesi’nin tespitlerini ikrar etmiş ve uzlaşmayı kabul etmişlerdir.  Bu uzlaşma isteği ve araba üreticilerinin inceleme süresince yetkili makamlarla iş birliği yapması Federal Kartel Ofisi tarafından verilecek cezanın belirlenmesinde göz önünde bulundurularak cezada indirime gidilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın