AKTİF İŞBİRLİĞİ VE UZLAŞMA KURUMLARININ BERABER UYGULANDIĞI İLK KARAR

Beypazarı İçecek Pazarlama Dağıtım Ambalaj Turizm Petrol İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ve Kınık Maden Suları AŞ hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı.

Beypazarı İçecek Pazarlama Dağıtım Ambalaj Turizm Petrol İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ve Kınık Maden Suları AŞ’nin doğal mineralli su pazarında birbirleriyle güncel ve geleceğe dönük fiyat bilgilerine, fiyat değişim tarihlerine, zamlı fiyatlara ilişkin bilgi değişiminde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

 

taraflarca ayrı ayrı sunulan uzlaşma metinlerinin Kurul tarafından kabul edilmesiyle birlikte, soruşturmanın her iki taraf bakımından da sonlandırılmasına karar verilmiştir. Ayrıca her iki soruşturma tarafınca yapılan aktif işbirliği başvuruları Rekabet Kurulunca kabul edilmiş olup, takdir edilen idari para cezalarında Kartellerin Ortaya Çıkarılması Amacıyla Aktif İşbirliği Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında indirim uygulanmıştır.

 

Bu kapsamda Rekabet Kurulunun adı geçen teşebbüsler hakkında vermiş olduğu karar, aktif işbirliği ve uzlaşma usullerinin birlikte uygulandığı ilk karar olması bakımından önem taşımaktadır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın