AB Komisyonu Kararları

AB Komisyonu Essilor ile Luxottica Arasındaki İzne Tabi Birleşmeyi Nihai İncelemeye Aldı

AB Komisyonu Essilor ile Luxottica arasındaki birleşmenin AB Birleşme Devralma Tüzüğü’ne uygunluğunu değerlendirmek adına, izne tabi birleşme işlemini nihai incelemeye aldı. Komisyon, söz konusu birleşmenin oftalmik lens pazarında rekabeti azaltabileceğine dair endişeler taşıdığından; işlemin göz aksesuarları sektöründeki etkilerini ele alacak.

 

AB Komisyonu Kamyon Karteline Katılımdan Dolayı Scania’ya880 Milyon Avro Para Cezası Verdi

AB Komisyonu Scania’nın AB rekabet hukuku kurallarını ihlal ettiğini sonucuna vardığı kararda; Scania’nın, kamyon üreticisi diğer beş teşebbüs ile 14 yıl boyunca fiyatlandırma ve daha katı emisyon kurallarına uyum amacıyla geliştirilen yeni teknoloji maliyetlerinin yansıtılması hususlarında danışıklı olarak hareket ettiğini tespit ederek Scania aleyhinde 880.523.000 avro tutarında  para cezasına hükmetti.

2016 yılı Haziran ayında, yürütülmekte olan kamyon karteli soruşturması kapsamında Komisyon; MAN, DAF, Daimler, Iveco ve Volvo/Renault ile uzlaşmaya varırken, Scania Komisyon ile işbirliği yapmamaya karar verdi. Sonuç olarak, Komisyon Scania’ya karşı olağan bir soruşturma prosedürü izledi.

Komisyon’un Rekabet Politikası’ndan sorumlu üyelerinden Margrethe Vestager, yaptığı açıklamada; “Bugün verilen karar, 14 yıl gibi çok uzun süren bir kartel soruşturmasını sona erdirdi. Bu kartel Avrupa’da önemli sayıda kara yolu taşımacılığı yapan teşebbüsleri etkiledi, zira Scania ve kartele taraf diğer kamyon üreticileri Avrupa’da satılan her 10 orta ve ağır kamyondan 9’undan fazlasını üretiyor. Bu kamyonlar, Avrupa içi mal dolaşımının yaklaşık dörtte üçüne tekabül etmekte olup, Avrupa ekonomisinde önemli bir yere sahip. Kamyon üreticileri; fiyat politikasında danışıklı hareket etmek yerine, hem bu konuda hem de çevresel gelişmeler hususunda birbirleriyle rekabet etmeliydiler.” ifadelerini kullandı.

Komisyon’un yürüttüğü soruşturma sonucu, ağır kamyon üreticisi Scania’nın aşağıdaki konulara ilişkin olarak kartel faaliyetlerinde bulunduğu tespit edilmiştir:

  • Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde orta ve ağır kamyonlar için brüt fiyat listesi seviyesinde fiyat anlaşması: brüt fiyat listesi seviyesi her üretici tarafından belirlenen kamyonların fabrika çıkış fiyatıdır. Genellikle brüt fiyat listeleri kamyon endüstrisinde fiyatlandırma için temel alınan ölçüttür. Tüketiciler tarafından ödenen son kullanıcı fiyatı ise, brüt fiyat listesine ulusal ve yerel seviyede ilave fiyatların eklenmesi ile belirlenmektedir.
  • Orta ve ağır kamyonların tabi olduğu ve gittikçe katılaşan Avrupa Emisyon standartlarına uyum için gerekli olan emisyon teknolojilerini uygulamaya koyma zamanı
  • Yukarıda belirtilen uyulması zorunlu Avrupa Emisyon standartları için gerekli emisyon teknolojileri için maruz kalınan maliyetin tüketicilere yansıtılması

 

AB Komisyonu Linden Foods İsimli Teşebbüsün ABP Food Group ve Fane Valley İsimli Teşebbüsler Tarafından Ortak Kontrolün Devri İşlemine Onay Verdi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın