AB KOMİSYONU HABERLERİ

AB Komisyonu, Siemens’in Fransız Alstom Firmasının Demiryolu Sektöründeki Faaliyetlerini Satın Alma Girişimi Hakkında İnceleme Başlatma Kararı Aldı.

 

Yapılan açıklamada, Siemens ve Alstom’un demiryolu ulaşımı sektöründe yüksek hızlı tren, metro ve tramvay gibi ulaşım araçları ile sinyalizasyon ihalelerinde rakip durumda olduklarına dikkat çekilerek incelemenin bu alanlarda rekabetin azalabileceği kaygısıyla başlatıldığı kaydedildi.

Fransız hızlı tren üreticisi Alstom ile Alman sanayi şirketi Siemens geçen yıl birleşme kararı almıştı. İki rakip firmanın birleşmesiyle demiryolu alanında Avrupa’nın sektördeki en büyük pazar payına sahip şirket konumuna ulaşacağı belirtilmişti. Bu sebeple Avrupa Komisyonu, Çinli dünya devi CRRC ve Kanada’nın Bombardier Transportation şirketi ile rekabet edebilecek bir Alman-Fransız demiryolu lideri yaratabilecek bu anlaşmanın fiyatların yükselmesine yol açabileceğini, bunun sonucu olarak da tüketicilerin zarar görebileceğini açıkladı.

Birleşmenin sonucunda her iki şirketin de demiryolu sektöründe toplam 16 milyar Dolarlık gelir elde etmesi öngörülüyor. Soruşturmanın sonucu ise  21 Kasım 2018 tarihinde belli olacak.

 

Avrupa Komisyonu, Wieland’ın AB Birleşme Yönetmeliği uyarınca Aurubis Rolled Products ve Schwermetall’i satın alma işlemine karşı  soruşturma başlattı.

Konu ile ilgili olarak Komisyonun rekabet politikasından sorumlu üyesi Margrethe Vestager, “Bakırın sadece sanayi  sektöründe  değil, aynı zamanda evlerimizde, elektrikli ekipmanlarda veya boru tesislerinde de kullanıldığını  ve önerilen işlemin, tek bir şirket çatısı altında iki büyük  bakır hadde ürünü tedarikçisini bir araya getireceğini belirtmiştir.” Komisyon, işlem sonrası fiyatların daha da yükseleceği ve çeşitliliğin azalacağı endişesi ile soruşturma açıldığını belirtmiştir.

Almanya merkezli Wieland, bakır ve bakır alaşımlarından üretilen yarı mamul ürünlerin imalat ve tedariki konusunda faaliyet göstermektedir. Wieland, döküm şekillerinden yarı mamul ürünlerin satışına kadar olan bakır ürünleri üretmektedir. Almanya, İngiltere, ABD ve Singapur’da haddelenmiş bakır ve bakır alaşımı ürünleri üretmektedir.

 

Almanya merkezli Aurubis Rolled Products, Aurubis AG tarafından kontrol edilmektedir ve yarı mamul bakır ve bakır alaşımlı ürünlerin üretimi ve tedariki konusunda faaliyet göstermektedir. Aurubis dünya çapında bir demir dışı metal tedarikçisidir.  Bakır anotlar, katotlar ve şekillerden haddelenmiş ve çekilmiş bakır ürünlerin üretimine kadar tüm değer zincirine hizmet veren Avrupa’nın  en büyük kapasitede üretim yapabilen bakır üreticisidir.

 

 

 

 

AB Komisyonu, Ücretli Otoyol ve Altyapı Sektöründe Gerçekleşen ACS ve Atlantia’nın Abertis’i Satın Alma İşlemini  Onayladı.

Avrupa Komisyonu, AB Birleşme Yönetmeliği kapsamında Abertis’in ACS (yan kuruluşu Hochtief ile birlikte) ve Atlantia tarafından devralınmasını onaylamıştır. Komisyon, önerilen işlemin Avrupa Ekonomik Alanı’nda herhangi bir rekabet endişesi yaratmayacağı sonucuna varılarak izin verildiğini açıklamıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın