AB KOMİSYON KARARLARI

Avrupa Komisyonu, AB Birleşme Yönetmeliği Kapsamında Ilva’nın ArcelorMittal Tarafından Devralınmasını Onayladı.

Avrupa Komisyonu, AB Birleşme Yönetmeliği kapsamında Ilva’nın ArcelorMittal tarafından devralınmasını onayladı. Birleşme işleminin Avrupa Ekonomik Alanı ya da herhangi bir alt bölgesindeki rekabeti olumsuz yönde etkilemeyeceği ifade edildi.

 

Avrupa Komisyonu, AB Birleşme Yönetmeliği kapsamında, Rockwell Collins’in Havacılık Sektöründeki United Technologies Corporation (UTC) Tarafından Devralınmasını Onayladı.

Avrupa Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu üyesi Margrethe Vestager konu ile ilgili olarak “UTC ve Rockwell Collins, dünya çapında yolcu uçağı üreticilerine, uçağın yapımında kullanılan bileşenleri tedarik eden en büyük iki şirket konumuna sahipler. İşlem sonrası piyasada rekabetin korunmasını sağlamalıyız. Bu birleşmenin devam etmesine izin verilebilir; çünkü endişelerimizi dile getirdiğimiz tüm pazarlarda UTC,  iki şirket arasında örtüşen diğer iş kollarını elden çıkarmayı taahhüt etmiştir.” açıklamasında bulundu.

 

UTC ve Rockwell Collins, Airbus ve Boeing gibi uçak üreticilerine havacılık sistemleri ve çeşitli kabin içi ekipmanları tedarik etmektedir. Her ikisi de büyük ölçüde tamamlayıcı ürün portföyleri ile geniş bir ürün yelpazesi sunar. UTC, enerji üretimi, tahrik sistemleri ve iniş sistemleri gibi ürünlere odaklanırken Rockwell Collins, aviyonik ve farklı kabin içi sistemlerin üretimine odaklanmaktadır.

 

Avrupa Komisyonu, AB Merger Yönetmeliği Kapsamında, Çelik Jant Üreticisi Mefro Wheels’in Rakip Firması Accuride Tarafından Satın Alınmasını Onayladı.

Avrupa Komisyonu, AB Merger Yönetmeliği kapsamında, çelik jant üreticisi Mefro Wheels’in rakip firması Accuride tarafından satın alınmasını onayladı. Karar, Accuride’nin Avrupa iş kolu olan Gianetti Ruote’u elden çıkarmasına dayanıyor.

Accuride ve Mefro Wheels, otomotiv ,otobüs, kamyon ve tren sektöründe de çelik jant üretimi yapmaktadır.

 

 

AB Komisyonu, AB Birleşmesi Yönetmeliği Uyarınca “Bayer Crop Science” Şirketinin Bazı Bölümlerinin BASF Tarafından Satın Alınmasını Koşullu Olarak Onayladı.

Bu işlem, Bayer’in Monsanto’yu satın alması işlemiyle ilgili olarak ileri sürülen koşullar kapsamında yer almaktaydı. Monsanto ile aynı işkolunda (tohumlar, böcek ilacı ve dijital tarım) sürdürdüğü faaliyetlerin piyasadaki rekabet koşullarını olumsuz etkilemesinin önüne geçmek üzere, 6 milyar Euro’nun üzerinde çok kapsamlı bir çözüm paketi üzerinde Bayer ve AB Komisyonu uzlaşıya varmış, Bayer endişeye sebep olan alanlardaki yatırımlarını geri çekeceğini ya da elden çıkaracağını taahhüt etmişti. AB Komisyonu, elden çıkarılacak işkollarının Bayer’den boşalacak rekabeti doldurmak üzere uygun bir alıcı bulunması yönünde karar vermişti. Bayer’in elini çekeceği işkolu şu alanları içermekte:

Bayer’in yürütmekte olduğu bütün sebze tohumları işi;

➢ Ayrılan şirketlerle sınırlı olmak üzere Bayer’in, ar-ge organizasyonu da dahil tüm geniş dönüm tohum ve benzeri özellikteki (traits) işleri;

➢ Bayer’in bir takım seçici olmayan herbisit varlıkları, özellikle Bayer’in global glufosinat iş varlıkları ve üç araştırma kolu;

➢ Bayer’in bir takım nematicidal tohum muamele varlıkları ve Poncho, VOTiVO, COPeO ve ILeVO markaları altında satışta olan ürünleri

➢ Bayer’in küresel dijital tarım varlıkları ve ürünleri (BASF’den Bayer’a geçici bir lisansa tabidir).

AB Komisyonu’nun, bu ticari işlemle alakalı olarak bazı seçici olmayan herbisitlerin geliştirilmesi ve aynı zamanda “nematicidal tohum” muamelelerinin üretilmesi konusunda inovasyon rekabetini azaltma potansiyeline ilişkin kaygılarını gidermek için BASF’in aşağıda sayılan işkollarını elden çıkarma taahhüdü bulunuyor.

Seçici olmayan herbisitlerin geliştirilmesi için örtüşen araştırma kollarından biri;

➢ BASF’nin planlama aşamasında olduğu nematicidal tohum muamele ürünü, Trunemco.

 

Monsanto’nun Bayer tarafından planlanan satın alınmasına yönelik, Komisyon’un Mart 2018 tarihli kararı Bayer’in bazı işkollarını elden çıkarmasını gerektiriyordu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın