AB KOMİSYON KARARLARI HABERLER

Kondansatör Üreticisi 8 Teşebbüse Kartel Kurmalarından Dolayı 254 Milyon Euro Ceza Verildi

Avrupa Komisyonu, Elna, Hitachi Chemical, Holy Stone, Matsuo, NEC Tokin, Nichicon, Nippon Chemi-Con, Rubycon şirketlerini 253.935.000 Euro tutarında cezaya çarptırdı. Muafiyet başvurusunda bulunan Sanyo ile beraber adı geçen teşebbüslerin, alüminyum ve tantal elektrolitik kondansatör pazarında 1998 ve 2012 yılları arasında kartel oluşturdukları tespit edildi.

Kondansatörlerin birçok elektronik ürün açısından temel parçalardan biri olduğunu belirten Komisyon Üyesi Vestager, Avrupalı tüketicileri etkileyen rekabet karşıtı ihlaller Avrupa sınırları dışında işlense dahi müsamaha gösterilemeyeceğini belirtti.

Komisyon Alman Elektrik İletim Şirketi TenneT’e Danimarka ile Almanya Arasındaki Elektrik İletim Kapasitesini Sınırladığı İddialarıyla İlgili Olarak Soruşturma Açtı

AB Komisyonu, Alman elektrik iletim şirketi TenneT’in Danimarka ile Almanya arasındaki elektrik iletim kapasitesini sınırlayarak elektrik üreticileri arasındaki rekabeti kısıtlayıp kısıtlamadığını incelemek üzere soruşturma başlattı. Böyle bir sınırlamanın varlığı, TenneT tarafından Alman olmayan elektrik üreticilerinin dışlandığı ve Avrupa Tek Pazarı’nın bölümlendirilmeye çalışıldığı anlamına gelecek.

Komisyon, Essilor ve Luxottica Arasındaki Birleşme İşlemini Onayladı

Komisyon, gözlük endüstrisindeki iki lider oyuncu olan Luxottica ve Essilor’un AB Birleşme Yönetmeliği uyarınca birleşme işlemini onayladı. Birleşme işleminin Avrupa Ekonomik Alanı ya da herhangi bir alt bölgesindeki rekabeti olumsuz yönde etkilemeyeceği ifade edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın