AB KOMİSYON KARARLARI HABERLER

Deniz Yoluyla Otomotiv Taşımacılığı ve Araba Parçaları Sektörlerinde Kartele 500 Milyon Euro Ceza Kesildi

Avrupa Birliği Komisyonu, deniz yoluyla otomobil taşımacılığı yapan ve araba parçaları üreten firmalara kartel oluşturarak rekabeti engelledikleri gerekçesiyle 500 milyon Euro para cezası kesti.

Deniz taşımacılığı sektöründe 2006’dan 2012’ye kadarki 6 yıllık süre içerisinde firmaların satış temsilcilerinin çeşitli ortamlarda düzenli bir şekilde bir araya geldikleri ve fiyat belirlemesi, müşteri paylaşımı ve ticari hassasiyeti bulunan bilgilerin paylaşımı gibi faaliyetler segilemek suretiyle kartel oluşturdukları tespit edildi. Bu 6 yıllık süre içerisinde ithalatı ve ihracatı yapılan araba miktarının yarısı cezaya yaptırımı uygulanan teşebbüsler tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bir başka kartel soruşturmasında ise buji üreten Almanya’nın Bosch, Japonya’nın Denso ve NGK firmalarının 11 yıldan uzun süre kartel oluşturdukları, bu suretle 2000-2011 yılları arasında hassas verileri paylaştıkları ve müşterilere uygulanacak fiyatlar konusunda aralarında uzlaştıkları gerekçesiyle 76 milyon avro para cezası kesildi.

Fren sistemleri sektöründe TRW, Bosch ve Continental şirketleri hakkında hidrolik fren sistemleri, Bosch ve Continental hakkında ise ayrıca elektronik fren sistemleri tedarikinde kartel kurdukları gerekçesiyle 75 milyon Euro para cezasına hükmedildi.

Komisyon, Apple’ın Shazam’ı Satın Almasını İnceleyecek

Komisyondan yapılan açıklamadı, anlaşmanın incelenmesi için Avusturya, Fransa, İspanya ve İzlanda’nın da aralarında bulunduğu ülkelerden Avrupa Birliği Birleşme Yönetmeliğinin 21. maddesi uyarınca talep geldiği belirtildi. Komisyon, gelen talep doğrultusunda satın almanın Avrupa Birliği’nin birleşme yasalarına uygun olup olmadığını inceleyecek. Bu incelemede Apple, satın almaya ilişkin bütün detayları ve satın almanın Avrupa pazarına olan etkilerini komisyona sunmak zorunda olacak. Anlaşmanın bütün detayları sunulduktan sonra Avrupa Komisyonu’nun anlaşmayı iptal etme hakkı da bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın