AB KOMİSYON HABERLERİ

Avrupa Komisyonu, LM Wind Devralmasında Yanlış Beyanda Bulunduğu Gerekçesiyle General Electric Hakkında 52 Milyon Avro Cezaya Hükmetti.

 

Birleşme ve devralmalarda rekabet otoritesine sağlanan bilgilerin gerçeğe uygunluğunun son derece önemli olduğunu vurgulayan komisyoner Margrethe Vestager, bu cezanın da Komisyon’un konuyu ne ölçüde ciddiye aldığının kanıtı olduğunu ifade etti.

General Electric, 11 Ocak 2017 tarihinde LM Wind’in devralınmasına ilişkin bildirimini Komisyon’a iletmiş ve mevcut 6 megawatt türbinler haricinde uzak kıyılara yerleştirilen başkaca rüzgâr türbini gücüne sahip olmadığını beyan etmişti. Fakat Komisyon, üçüncü kişilerden edindiği bilgilere göre teşebbüsün, aynı dönemde müstakbel tüketicilere 12 megawatt kıyı türbini teklif ettiği bilgisini edindi.

Netice olarak General Electric, devralma bildirimini geri çekerek 13 Şubat 2017 tarihinde yeniden başvuru yaptı ve Komisyon bu yeni başvuruyu onayladı. Ancak devam eden süreçte teşebbüse soruşturma raporu göndererek usule ilişkin yükümlülüklerini ihlal etmiş olduğunu bildirilmesinin ardından cezaya hükmetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın