AB Kartel Kararında KLM ve Air France İçin Karışık Sonuçlar

 

Air France-KLM ve Hollandalı yan kuruluşu KLM’nin de içinde bulunduğu soruşturmanın yargı süreci devam ediyor. Beş yıl önce AB antitröst düzenleyicileri tarafından uygulanan  milyon avroluk para cezasının konusu  tarafların yirmi yıl önce bir hava kargo kartelinde yer almaları idi.

Taraflar, Genel Mahkeme tarafından verilen karara itiraz etmeyi değerlendirdiklerini belirtti.

Air France ve diğer 10 teşebbüs, Aralık 1999 ile Şubat 2006 arasında hava taşımacılığı hizmetleri, yakıt ve güvenlik ek ücretlerini sabitledikleri gerekçesiyle 2010 yılında Avrupa Komisyonu tarafından verilen para cezalarına karşı 2015 yılında açılan davayı kazanmıştı.

AB rekabet uygulayıcısı daha sonra Lüksemburg merkezli Genel Mahkeme tarafından işaret edilen usule ilişkin hataları düzeltti ve 2017’de, para cezası azaltılan Martinair dışında aynı cezaları yeniden verdi.

Havayolları daha sonra davayı Avrupa’nın ikinci en yüksek mahkemesi olan Genel Mahkeme’ye geri götürdü. Lüksemburg merkezli mahkeme, Air France KLM ve KLM’nin ve Martinair Holland, Cargolux, Lufthansa ve Singapore Airlines tarafından getirilen temyiz başvurularını reddetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın