İspanyol Rekabet Kurumu’ndan Büyük Seyahat Acentelerine Kartel İddiası

 

 

İspanya’nın rekabet gözlemcisi CNMC (Ulusal Piyasalar ve Rekabet Komisyonu), yaptığı açıklamada, hem İspanya içinde hem de uluslararası alanda şüpheli kartel davranışları nedeniyle birçok önde gelen seyahat acentesi ve bunların ana şirketleri hakkında bir soruşturma başlattığını duyurdu. Doğruluğun kanıtlanması durumunda şirketler cirolarının yüzde 10’una varan cezalarla karşı karşıya kalabilir. İspanya’da adil rekabeti denetlemekten sorumlu olan CNMC, yaptığı açıklamada, incelenen şirketlerin hem İspanya hem de Avrupa antitröst yasalarını ihlal eden uygulamalarda bulunmakla suçlandığını açıkladı.

 

İddia edilen bu faaliyetler arasında müşteri paylaşımı, kamu ihalelerinin tahsisinde gizli anlaşma ve ticari açıdan hassas bilgilerin alışverişi yer alıyor.

 

Soruşturmaya dahil edilen on şirket arasında perakende devi El Corte Ingles, Mallorca merkezli turizm grubu Barcelo ve bunların ilgili seyahat acentesi yan kuruluşları gibi tanınmış kuruluşlar yer alıyor. Listede ayrıca seyahat firmaları IAG7 ve Wamos da yer alıyor.

 

Komisyonun konuyla ilgili nihai kararının, ayrıntılı ve kapsamlı bir soruşturmanın tamamlanmasının ardından iki yıl içinde verilmesi bekleniyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın