DÜNYADAN HABERLER

Avusturya Rekabet Otoritesi Alçıpan, Alçı Levha ve Kartonpiyer Pazarında Faaliyet Gösteren 6 Teşebbüse Para Cezası Verdi

Avusturya Rekabet Otoritesi Bundeswettbewerbsbehörde (BWB), Viyana, Aşağı Avusturya, Burgenland, Styria, Yukarı Avusturya ve Salzburg coğrafi pazarında faaliyet gösteren ve Alçıpan, Alçı Levha ile Kartonpiyer üreten 6 teşebbüse inşaat projelerinin birbirleriyle paylaşılması, fiyat anlaşması ve müşteri paylaşımı eylemlerinden dolayı toplamda 686,000 Euro para cezası verdi.  Teşebbüslerden 2 tanesi pişmanlık başvurusunda bulunmuştur.

 

Danimarka Rekabet Otoritesi (DCC), Kamera Dağıtıcıları Birliğinin Fiyatları Koordine Ettiğini Ve Üyelerin Hassas Bilgi Paylaşımında Bulunduklarını Tespit Etti

DCC, Danca Kamera Birliği DS’nin kamera ve aksesuarları pazarındaki fiyat koordinasyonu ve perakende satış fiyatı belirleme eylemleri ile rakipler arası hassas bilgi paylaşımını  Danimarka Rekabet Yasası’na ve Avrupa Birliği’nin İşleyişi Hakkında Antlaşma’ya aykırı buldu. DCC, Danca Kamera Birliği DS’ye, ihlali durdurması ve benzer rekabet karşıtı davranışlardan kaçınması için  emir verdi.

 

Alman Rekabet Otoritesi Bundeskartellamt, Facebook İçin Açtığı Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Soruşturmasının Ön İncelemesini Tamamladı

Bundeskartellamt konuya ilişkin ön incelemesinde, Facebook’un Alman sosyal ağlar pazarında hakim durumda olduğunu ve bu hakim durumunu, Facebook ve 3. taraf internet siteleri ve uygulamalarının kullanılmasıyla elde edilen tüm verileri hiçbir kısıtlama olmaksızın toplama şartına bağlaması ve bu verileri kullanıcının Facebook hesabı ile birleştirmesi sebebiyle kötüye kullandığı kanaatine vardığını açıkladı.  Facebook geçtiğimiz sene içerisinde bünyesine kattığı Whatsapp ve Instagram gibi aktif kullanılan sosyal ağları Facebook hesapları ile entegre ederek tüm verileri kendinde toplama yetkisine sahip olmaktadır.  Ayrıca Facebook ile entegre olarak çalışan internet siteleri ve 3. taraf uygulamalar vasıtasıyla bilgilerin kişilerin rızası olmadan toplanıldığı ve kullanıldığı tespit edilmiştir.

Bundeskartellamt başkanı Andreas Mundt,  Facebook’un diğer sosyal ağlardan elde edilen verileri kendi bünyesinde barındırması için kişilerin rızasının alındığı yönündeki itirazlarını yeterli ve ikna edici bulmadığını ifade etmiştir.

Facebook gibi sosyal ağ pazarında aktif rol oynayan teşebbüsler için kullanıcı verilerinin toplanması ekonomik çıkarları için büyük bir rol oynamaktadır. Kullanıcılarına bedava hizmet sunan bu sosyal ağlar elde ettikleri veriler sayesinde sayfalarına kapsamlı reklamlar almakta ve bu sayede de ekonomik çıkar sağlamaktadırlar. Sosyal ağ pazarında en önemli veriler kişisel verilerdir ve diğer pazarlarda olduğu gibi Rekabet Hukuku bu pazarda da hakim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır.

Facebook’un, kişisel verileri 3. taraflar üzerinden kişilerin rızası dışında toplayarak kendi ekonomik çıkarları için kullanılması hem kişisel verilerin korunması hükümleri yanında rekabet hükümlerini de ihlal edebileceği değerlendirilmiştir. Bu noktada Facebook gibi etkin olarak kullanılan sosyal ağların, verilerin toplanmasını etkili bir şekilde sınırlamak adına tüketicilere farklı seçenekler sunması beklenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın