DÜNYADAN HABERLER

Total; Almanya’nın Trier Bölgesinde 11 Benzin İstasyonunun Devralınmasına İlişkin Bildirimini, Alman Rekabet Otoritesi Bundeskartellem’in Olumsuz Görüşü Üzerine Geri Çekti.

 

Berlin merkezli Total Deutschland GmbH; Trier bölgesi pazarında faaliyet gösteren ve Autohof Görgen GmbH & Co. KG’ye ait toplam 11 benzin istasyonun devralma bildirimini, Bundeskartellem’ın ön inceleme raporu üzerine geri çekti. Rekabet otoritesinin raporunda, devralma işleminin ilgili pazarda rekabeti önemli ölçüde kısıtlayacağı görüşüne yer verildi.

Bundeskartellamt başkanı Andreas Mundt, konu ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Trier bölgesindeki benzin fiyatları, hâlihazırda Almanya’daki en yüksek fiyatlar. Ön araştırmamıza göre Görgen’e ait tüm benzin istasyonlarının Total dağıtım ağı ile bütünleşmesi hâlinde Trier bölgesindeki rekabetçi yapı daha da kötü etkilenecek. Önde gelen sağlayıcıların oligopolü, Trier’deki Pazar payını %80’in üzerine çıkarabilir. Bu durum, komşu ülke Luksemburg’a göre son derece yüksek olan fiyatlar üzerinde tüketici açısından daha da olumsuz sonuçlar doğurur.”

Devralmaya konu olan benzin istasyonları aslında zaten Görgen tarafından “Total” markası altında işletiliyor. Fakat kurumun açıklamasına göre bu durum belirli süreli sözleşmeler ile Total markasının kullanım hakkının alınmış olmasından kaynaklanıyor. Oysa planlanan devralma işleminin gerçekleştirilmesi durumunda bu istasyonlar kalıcı olarak Total dağıtım ağına dâhil edilmiş olacak. BP (Aral), Shell ve Esso’nun da bu pazarda güçlü bir varlığı bulunmasına karşın devralma üzerine bu teşebbüslerin toplam Pazar payının %80’in üzerine çıkması bekleniyor. Rakipler arasında paralel fiyatlama uygulamalarının sıklıkla görüldüğü pazarda gerçekleşecek bu “birlikte hâkim durum” un, rekabetin korunmasına dair endişe yaratması da kaçınılmaz görünüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın