Amerika Adalet Bakanlığı, Visa’nın Plaid’i Satın Almasının Önlenmesini İstiyor

Bahse konu satın almanın, yeni oluşmakta olan rekabeti  ortadan kaldıracağı ve Visa’nın çevrimiçi borç tekelinin önünün kesilmesini önleyeceği düşünülmektir. Adalet Bakanlığı, Visa Inc.’in 5,3 milyar dolarlık Plaid Inc.’i satın almasını durdurmak için bir sivil antitröst davası açtı.

Visa, çevrimiçi ödeme hizmetlerinde bir tekeldir ve her yıl çevrimiçi ödemeleri işlemek için tüketicilerden ve tüccarlardan milyarlarca dolar ücret almaktadır. Başarılı bir fintech şirketi olan Plaid, Visa’nın tekeline meydan okuyacak bir ödeme platformu geliştiriyor.

Visa Inc., merkezi Foster City, California’da bulunan bir Delaware şirketidir. Visa, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük borç ağını işleten küresel bir ödeme şirketidir. Visa’nın 2019 gelirleri yaklaşık 23 milyar dolardı. Plaid Inc., merkezi San Francisco, California’da bulunan bir Delaware şirketidir. Plaid, Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen finansal veri toplama platformunu işleten bir finansal hizmetler şirketidir. 2019’da Plaid yaklaşık 100 milyon dolar gelir elde etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın