Amazon Rekabet Soruşturmalarını Uzlaşma ile Çözmek İstiyor

 

E-ticaret devi Amazon için ağır bir para cezasıyla sonuçlanabilecek antitröst soruşturmalarında uzlaşma yoluna giden işrket Avrupa’daki iş modelinde bazı önemli değişiklikler yapmayı kabul etti. AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, Amazon’un bağımsız satıcıların verilerini kendi avantajına kullandığı iddiaları ile ilgili soruşturmada bir  dizi taahhütte bulunduğunu duyurdu.

Düzenleyici, Amazon’un hem bir pazar yeri hem de platformunda satış yapan satıcılar için bir rakip olarak ikili rolüyle ilgili endişelerini dile getirmişti.

Amazon, kendi adına, bölgedeki küçük işletmelerin etkinleştiricisi olduğunu söylüyor. Komisyon, Amazon’a kendi perakende işine fayda sağlamak için bağımsız satıcıların halka açık olmayan iş verilerini “sistematik” kullanımına ilişkin bir itiraz beyanı yayınladı. Ayrıca, Amazon’un “satın alma kutusu” aracında öne çıkan tüccarları seçmek için belirlediği kriterlerin ve satıcıların Prime üyelik programının kullanıcılarına ürün sunmasına olanak sağladığı iddialarına yönelik ikinci bir soruşturma başlattı.

 

Komisyon, Amazon’un bu uygulamalardan bazılarını değiştireceğine dair güvence verdiğini söyledi.

Taahhütlerden biri, bağımsız satıcılarla ilgili kamuya açık olmayan verileri perakende işi için veya markalı mallar ve özel etiketli ürünler satmak için kullanmayı bırakmaktı. Şirket ayrıca, fiyat veya teslimat konusunda birinciden farklı ikinci bir teklif olduğunda ikinci bir satın alma kutusu göstermeyi ve Birincil satıcıların lojistik veya teslimat hizmetleri için herhangi bir taşıyıcıyı seçmesine izin vermeyi de kabul etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın