Alman Rekabet Otoritesi katalog üzerinden bitki koruma ürünleri satışı gerçekleştiren teşebbüsleri, fiyat listesi ve indirim miktarları gibi konularda rekabete aykırı bir şekilde anlaşma yaptıkları için cezalandırılmıştır

Alman Rekabet Otoritesi katalog üzerinden bitki koruma ürünü satışı yapan yedi teşebbüs hakkında, çalışanlarının rakip teşebbüsler ile fiyat listesi, indirimler ve satış noktalarına bağımsız satışlar gibi konularda anlaşması gibi eylemlerinin sonucunda toplamda 154.6 milyon Euro para cezasına karar verilmiştir. AGRAVIS Raiffeisen AG, Hanover/Münster, AGRO Agrargroßhandel GmbH & Co. KG, Holdorf, BayWa AG, Munich, BSL Betriebsmittel Service Logistik GmbH & Co. KG, Kiel, Getreide AG, Hamburg, Raiffeisen Waren GmbH, Kassel and ZG Raiffeisen eG, Karlsruhe teşebbüsleri hakkında idari para cezası verilmiştir. Ulm-based Beiselen GmbH, söz konusu durumu Alman Rekabet Otoritesine bildiren ilk teşebbüstür. Bu nedenle Otorite’nin pişmanlık programı kapsamında hakkında bir yaptırım uygulanmamıştır. İki teşebbüs hakkında incelemeler devam etmekteyken 5 teşebbüs için ise incelemeler durdurulmuştur.

Alman Rekabet Otoritesi Başkanı Andreas Mundt: “Araştırmalar gösteriyor ki teşebbüsler 1998 yılından 2015 yılının Mart ayına kadar her yıl bahar aylarında bitki koruma ürünlerinin liste fiyatları konusunda anlaşma sağlamıştır. Anlaşmalarının amacı temel olarak tüm toptancıların perakendecilere ve tüketiciye tek tip fiyat sunmalarını sağlamaktır. Özellikle ilk birkaç sene bazı teşebbüslerin direkt olarak anlaşılan fiyat listesini yalnızca üzerine logo eklemek suretiyle kullandığı görülmektedir.”

Söz konusu kartelin kurulduğu ilk senelerde teşebbüsler yılda birkaç defa bir araya gelerek fiyat listelerini belirlemekteyken ilerleyen senelerde yalnızca yazışma yahut telefon yoluyla fiyat listeleri belirlenmiştir. Bu sektörde yer alan iki kooperatif ve iki özel teşebbüs pazarda hakim durumda olan 4 teşebbüstür. Fiyat listesinin belirlenmesini genel olarak bu dört teşebbüs koordine etmiştir. Daha sonrasında bu koordinasyon kooperatifler ve kooperatif olmayanlar şeklinde iki grup tarafından görüşülerek belirlenmiştir. Bu işlemin sonucunda hesaplama şemaları ve nihai fiyat listesi (indirim uygulanabilir) bahar ve güz sezonlarında tüm teşebbüslerle paylaşılmıştır.

Alman Rekabet Otoritesi 2015 Bahar sezonu başlamadan, 3 Mart 2015 tarihinde rekabete aykırı olan eylemleri durdurmuştur.

Hakkında inceleme yapılan tüm teşebbüsler Alman Rekabet Otoritesi ile iş birliği yaparak konunun açıklığa kavuşturulmasına yardımcı olmuştur ve pişmanlık politikasının uygulanması için başvuruda bulunmuştur. Ceza verilen teşebbüslerin altısı Rekabet Otoritesi tarafından ortaya çıkarılan gerçekleri kabul etmiş ve bu durumu düzeltmek için çözüm bulmayı kabul etmişlerdir. Bu teşebbüsler hakkında verilen cezanın belirlenmesinde bu durum göz önünde bulundurulmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın