Alman Rekabet Otoritesi Bundeskartellamt , Heidelberger Druckmaschinen AG Tarafından MBO Grubunun Devralınması İşlemine İzin Vermedi

Bundeskartellamt, HB Vermögensverwaltungsgesellschaft mbH & Co. KG nin sahip olduğu bütün hisselerin Heidelberger Druckmaschinen AG tarafından devralınasına izin vermedi.

HB Vermögensverwaltungsgesellschaft, MBO grubun levha katlama makine üretimi alanındaki tek hissedarıdır. Bu birleşme, endüstriyel baskı işlemleri için kullanılan özel makineler için olan levha katlama makinesi üretimi pazarını etkileyebilir.( The merger affects the market for special machines for the manufacture of sheet folding machines for industrial printing processes)

Alman Rekabet Otoritesi Bundeskartellamt’ın Başkanı Andreas Mundt : ”Pazarda lider konumunda olan Heidelberger Druckmashinen’in MBO Grubunu devralması, pazardaki en önemli rakibini devralması anlamına gelecektir. Şuan bütün Avrupa’da bahsi geçen pazarda zaten sadece 4 şirket aktif rol almaktadır. Bu birleşme, Heidelberger Druckmaschinen’in  piyasada hakim duruma gelmesine sebep olabilir. Ayrıca bu birleşme, tüketicinin aleyhine bir şekilde pazardaki rekabetin azalmasına yol açabilecektir. Biz, bu Pazar hakkında derin bir soruşturma yürütmekteyiz. İlgili ekonomik pazar tanımı hususunu dikkatlice inceledik ve müşteriye göre endüstriyel sac katlama makinelerinin tek bir ürün pazarı olduğunu tespit ettik.” Şeklinde ifadelerde bulundu.

Baskı endüstrisinde işleme üç farklı aşamaya ayrılır: baskı öncesi aşama, baskı işlemi ve baskı bitirme. Baskı bitirme aşaması, basılı bir ürünün üretiminde son aşamadır. Bu aşamada ürün nihai halini alır. Bu süreçte birçok özel makineler kullanılmaktadır. Endüstriyel levha katlama makineleri, basılı kağıtları veya kitap ciltleme kağıtlarını katlamak için kullanılır.

Bundeskartellamt, kapsamlı Pazar araştırmalarına dayanarak, endüstriyel levha katlama makinelerinin tek bir ürün pazarı oluşturduğunu belirtmiştir. Ayrıca, posta sistemlerinin, satır içi bitirme sistemlerinin ve birleşik son işlem makinelerinin ayrı pazarlar olduğunu ifade etmiştir. Bununla birlikte, endüstriyel levha katlama makineleri pazarının farklı formatlara ve performans seviyelerine göre daha da daraltılması doğru değildir. Çünkü müşterilerin bakış açısından farklı makineler ikame edilebilmektedir. Heidelberger Druckmaschinen AG’nin ana ürün alanı, tabaka beslemeli ofset baskı makineleri üretimidir. Bu pazarda lider konumundadır. Matbaa makineleri dışında, şirket ayrıca söz konusu kağıt katlama makineleri ve baskı plakası görüntüleme makineleri gibi baskı işlemlerinde kullanılan makineleri de üretmektedir.( baskı öncesi aşama)

MBO grubu endüstriyel uygulamalar için levha katlama makineleriyle en yüksek performansa veya hız seviyesine sahip katlama makinelerinde uzmanlaşmıştır. Grup ayrıca baskı terbiye için başka ürünler de sunmaktadır. Heidelberger Druckmaschinen, zaten Avrupa’nın levha katlama makineleri pazarındaki pazar lideridir. Birleşmeyle tarafların pazar payı yüzde 50’yi aşacaktı. Ayrıca levha katlama makineleri pazarında Avrupa oldukça yoğunlaşmış durumdadır.

Yapılan araştırmalar; yüksek maliyet, zaman, yüksek müşteri sadakati seviyesi, müşterilerin hızlı servis ve yedek parça tedariki konularından dolayı pazara girişin zor olduğu görülmştür. Hatta son 20 yılda piyasaya hiçbir girişin yapılmadığı tespit edilmiştir.

Bundeskartellamt’ın vermiş olduğu birleşmenin yasaklanması kararı henüz kesinleşmemiştir. Teşebbüslerin, Bundeskartellamt’ın verdiği karara karşı Düsseldorf Yüksel Bölge Mahkemesine itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın