AB KOMİSYONU KARARLARI

Avrupa Komisyonu   International Skating Union Tarafından İzin Verilmeyen Hız Pateni Yarışmalarına Katılan Sporculara ISU Tarafından Ağır Ceza Uygulanmasının AB Rekabet Kurallarını İhlal Ettiğine Karar Verdi 

Rekabet politikalarından sorumlu Komisyon üyesi Margrethe Vestager yapmış olduğu açıklamalarda; uluslararası federasyonların sporcuların mesleklerinde önemli rol oynadığını ve sporcu sağlığını, güvenliğini ve yarışmaların bütünlüğünü koruduğunu dile getirdi. Ayrıca açıklamalarına şu ifadeleri de ekledi: “Uluslararası Paten Birliği’nin patencilere verdiği ağır cezaların amacı kendi ticari çıkarlarını korumak ve başka etkinlikleri engellemektir. ISU şimdi tüm patenciler yararına kararımıza uymalı, kurallarını değiştirmeli, atletler ve organizatörler için yeni fırsatlar oluşturmalıdır.”

ISU buz pateni ve hız pateni sporunda Uluslarasarası Olimpiyat Komitesi tarafından tanınan tek organdır ve Kış Olimpiyat Oyunları, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları gibi önemli uluslararası müsabakaları organize etmektedir.

Komisyon bu olayda ISU için para cezası öngörmedi  ancak ihlali durdurmasını emrederek durdurmazsa  günlük ortalama cirolarının %5’ine kadar sorumlu olacaklarına karar verdi.

Avrupa Komisyonu Havacılık Ekipmanları Tedarikçileri Safran Ve Zodiac’ın Birleşmesine Onay Verdi

Komisyon, havacılık ekipmanları tedarikçisi olan Zodiac Aerospace’in yine aynı pazarda faaliyet gösteren Safran tarafından devralınması işlemine izin verdi. Komisyon, işlemin ilgili piyasalarda rekabet kaygısı yaratmayacağına karar verdi.

Avrupa Komisyonu Air Berlin’e Bağlı Kuruluş Olan LGW’NİN Lufthansa Tarafından Devralınmasına Şartlı İzin Verdi

Komisyon,  Air Berlin’in varlıklarından Luftfahrtgesellschaft Walter Gmbh’in Lufthansa tarafından devralınmasına izin verdi. Ancak izni Lufthansa’nın rekabetin bozulmasını önleme taahhüdüne uyma şartına bağladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın