AB KOMİSYON KARARLARI HABERLERİ

Komisyon, Virgin Atlantic Üzerindeki Ortak Kontrolün Air-France-KLM, Delta ve Virgin Group Tarafından Devralınmasını Onayladı.

Avrupa Komisyonu, değerlendirmeleri sonucunda ortak kontrolün Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde rekabet endişesi yaratmayacağı kanaatine ulaştı.

Komisyon; yolcuların hava taşımacılığı, kargo hava taşımacılığı hizmetleri ile bakım, onarım ve revizyon hizmetleri için ortak kontrolün piyasa üzerinde muhtemel etkilerini araştırdı. Araştırma sonucunda Komisyon’un ulaştığı sonuçlar şu şekilde özetlenebilir:

  • Toplam pazar payının yüksek olduğu az sayıdaki rotalara rağmen, örtüşen rotaların hiçbiri rekabet kaygısı yaratmamaktadır. Çünkü (a) Örtüşen rotalar doğrudan/dolaylı örtüşmelerdir; (b) Virgin Atlantic, Delta ve Air France-KLM yakın rakipler değildir ve teşebbüslerin faaliyetlerinin kesiştiği güzergâhlarda diğer taşıyıcılar ile kayda değer bir rekabet gerçekleşmektedir.
  • Toplam slot portföylerindeki artışın, Londra Heathrow ve Manchester havalimanlarındaki yolcular üzerinde olumsuz bir etkisi olması muhtemel değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın